Siin mu kahe täiesti erineva lapse ja lasteaiaõpetaja kogemusest saadud nipid potitreeningu lihtsamaks teekonnaks. Mõistan tervisest jms tulenevaid eripärasid, kuid loodetavasti on mõtted abiks.👌
Meie noorem poeg Fred hakkas potil käima 8-kuuselt, alguses 💩, 1a3k kõik hädad ning 1a7k jätsime öise mähkme ära, kuigi kuiv oli see juba enne pikalt. Muidugi juhtub vahel õnnetusi, kuid see on sel teekonnal normaalne ning võib kesta pikalt. Just nimelt, see on teekond!
Vanema poja osas enam nii hästi ei mäleta, kuid treening jäi umbes samasse vanusesse. Erinevuseks oli see, et temal tuli tugev tagasilöök ja potistreik, kuid jätsime ta selle teemaga täielikult rahule ning mure möödus paari kuuga.
Samas meile lasteaeda rühma toodi ka 2-aastaseid, keda polnud väidetavalt kordagi potile suunatud. Nipid olid meie meeskonnal ka seal praktiliselt samad ja mähkuvabaks said nad kõik (hea koostöö korral kiiresti!).
✅️ Riidest mähkmed
Nii varajase ea potitamise võrdlus mul puudub, sest lasteaeda toodi vanemaid lapsi ja me lapsed on terve enda elu olnud 100% riidest mähkmetega, kuid kõlab loogiliselt juba alustada nii. Niiskem kangas versus täiesti kuiva hoidev mähe naha vastas võiks last motiveerida küll.
✅️ Kella jälgimine
Olen alguses võtnud sihiks, et suunata laps iga 20min järel potile. Taimer tööle ja esimesed päevad tehagi rahulikult kodused, et oleks võimalik rütmi ning lapse kehakeelt jälgida.
✅️ Eeskuju
Laps peab nägema, mida ja kuidas tualetis tehakse. Samuti ka äparduste koristamisel kindlasti last kaasata, sest see õpetab samas ka elulisi oskuseid. Lapsele on hea varuda temale sobivas suuruses pesukinnas, mis muudab protsessi hõlpsamaks ja tagab parema eduelamus. Poiste puhul on hea harjutada sooja ilma korral pissimist õues, kus neil on rohkem vabadust ning muidugi ka põnevust! Ei pea kartma, et nad jäävadki puu äärde urineerima, sest selle annab hiljem siiski selgeks teha, alguses on eesmärk nad üleüldse hädasid tegema!
✅️ Pott nähtavale
Juba väga varakult panna pott nähtavale ja sinna, kuhu laps saab alati iseseisvalt ligi. Alguses las laps käibki istumas ning uudistamas seda imelooma.
✅️ Ajaviide
đźš˝ käimine on suur töö ja see läheb ladusamalt, kui saab sirvida samal ajal “Potilood” lugusid või mõnda muud huvitavat raamatut, mängida inim- või loomafiguuriga, kasutada vabaks mänguks loodud mänguvahendeid vms. Võib ka teha kokkuleppe, et mõni asi ongi vaid potil kasutamiseks, see motiveerib veidi enam.
✅️ Paljalt olek
Nii tunneb laps kohe märga tunnet, vanem märkab paremini kehakeelt ja laps saab iseseisvalt ruttu potile minna. Hiljem eelistada riideid, mida saab võimalikult lihtsalt ise ära võtta, et arendada samas ka eneseteenendamisoskuseid.
✅️ Eduelamus
Rõõmusta, kiida ja rõhk olgu alati positiivsetel emotsioonidel. Õnnetuste üle ikka kurvastada koos, kuid mitte mingil juhul pahandada, riielda või karistada.
✅️ Tagasilöök, streik
Seda juhtub väga tihti ning parem panna vaim endal varakult valmis! Aeg ja rahumeelsus aitavad, enesereguleerimine ning keha tunnetamine võtab lapsel aega, samas võib protsess olla kohati valulik, kohmetu või hirmutav. Olge lapsele toeks, et teekond oleks turvaline ja võimalikult positiivne.
đź’« Ă„ra unusta jagamast seda artiklit, kui ootad veel nippe lastekasvatuses!
💫 Muidugi oled oodatud jälgima @lapseheaks Instagrami kontot, et lisaks sarnaseid postitusi näha!