Lasteaiaga alustamine on suur samm nii lapsele kui ka vanematele.
Esimest korda igapäevane kodust eemalolek, uued inimesed ja rutiinid võivad põhjustada ärevust ning segadust. Õnneks on olemas mitmeid võimalusi, kuidas aidata lapsel harjuda lasteaiaga sujuvalt ja turvaliselt. Palju nippe kehtib ka vaheaja või haigusperioodi järel taasharjutamisel vanemate lastega lisaks ka 1.klassi minejatel, et kooli algust lapse jaoks veidi pehmendada.
Olen kolme lapse ema ja lasteaiaõpetajana kogunud kokku mõned nõuanded ja tooted, mis võivad protsessi lihtsamaks muuta.
Valmistage laps ette vestluste ja raamatutega
Enne lasteaiaga alustamist on oluline lapsele selgitada, mis teda ees ootab. Esimestel nädalatel on väga oluline leida viis, et laps elaks välja kõik emotsioonid, sest eriti alguses võib olla palju erinevaid tundeid.
Ühise keele aitab leida paremini sõbralike, realistlike ning lõbusate vestluste pidamine ja lugude lugemine, mis keskenduvad lasteaia igapäevaelule. Lapsel tekib äratundmisrõõm ning on kergem mõista lasteaia päevarütmi, mida seal tehakse ja kuidas käitutakse.
Klapiraamat “Meil lasteaias” – Veedame ühe päeva koos Oskariga ning saame teada, mida lasteaias tehakse ja milline on päevaplaan. Lasteaias mängitakse, lauldakse, joonistatakse ja õpitakse palju uut. Õues saab vahvaid asju ette võtta ning vahel käiakse matkamas.
Eluline raamat “Lood Pajulinnu lasteaiast” – Raamatu 26 lühilugu kirjeldavad, mida põnevat lasteaias ühes aastaringis võib toimuda. Lapsed õpivad liiklema, möllavad nii lumes kui plärtsivad porilompides, kutsuvad isad ja vanaisad külla, õpivad uisutama ja laval esinema ning teevad lõbusaid vempusidki. Juhtub kõike – saab nalja, aga vahel läheb mõni asi ka untsu.
Eluline raamat “Mina lähen lasteaeda” – Rikkalike piltidega raamatust saab lugeda kõike, mida peaks üks krapsakas laps lasteaia kohta teadma. Kuidas lasteaeda minnakse, millised on lasteaia ruumid ja mänguväljak, kes lasteaias töötavad, mida seal õpitakse ning millised on lasteaia reeglid? Õpetlike mängude ja vahvate tegelaste abil leiab vastuse kõikidele küsimustele.
Eluliste eneseusku lisavate lugudega raamat “Päike südames” – Tõeliselt väärt raamat eluliste lugudega, mis peidab eneses kaheksa eneseusku sisendavat lugu. Leo käib veel lasteaias, aga on juba suur ja tubli ning õpib iga päev midagi uut. Tema tegemistest raamat räägibki – kuidas üle saada igavusest, hirmust, õppida kannatlikkust ning toime tulla pettumusega.
Omavaheline avatud suhtlus on edu võtmeks!
Olge valmis suhtlema lisaks lapsele ka lasteaia õpetajatega, et mõista paremini, kuidas teie lapsel kohanemine edeneb. Küsige tagasisidet, vajadusel paluge selgitusi ning soovitusi, kuidas last paremini toetada.
Oluline on kaasata laps sobivatesse vestlustesse ja aruteludesse, et ta tunneks end kaasatuna ja mõistaks, et tema arvamus loeb. Arutlege, milliseid hetki laps nautis, mis jäi segaseks või tekitas temas kurbust, hirmu.
Olge valmis suurteks emotsioonideks, mis peavad vallanduma ja leidke aega sel perioodil ühistegevusteks ning olenguteks, mis just Teile perena rõõmu valmistavad!
Iga päev ei pea kõik üdini positiivne olema, võtke ja andke lapsele ning ka iseendale aega kohaneda selle uue ja kohati ka hirmutava teekonnaga! Kohanemisprotsess võib olla keeruline, kuid iga laps kohaneb omas tempos. Oluline on olla toeks, olla kannatlik ja pakkuda lapsele igakülgset tuge. Kui laps tunneb end turvaliselt ja armastatuna, on tal ka kergem avastada ja õppida uusi asju.
Lapse arengu toetamine ja jälgimine
Lasteaedades on lapse arengu jälgimine oluline osa igapäevatööst, et mõista lapse tugevusi, huvisid ja arenguvajadusi.
Selleks kasutatakse tihti spetsiaalseid arengu jälgimise mänge, mis aitavad nii õpetajatel kui ka lapsevanematel hinnata ja toetada lapse arengut erinevates valdkondades – näiteks suhtlemisoskused, loogiline mõtlemine, peenmotoorika ja eneseregulatsioon.
Arengu jälgimise mängu eelised:
Aitab valmistuda arenguvestlusteks.
Selline mäng on loodud selleks, et lihtsustada lasteaedade arenguvestluste ettevalmistust, kuid neid saab edukalt kasutada ka kodus, et olla kursis soovitustega ja ühel lainel lasteaiaga. Mäng sisaldab vanuse kaupa erinevaid ülesandeid ja küsimusi, mis aitavad hinnata läbi mängu lapse oskusi ja arengut.
Mänguline lähenemine.
Läbi mängu on lihtsam last kaasata ja saada ülevaade tema oskustest ja arengust. See muudab õppimise ja arengu jälgimise lõbusaks ning motiveerivaks.
Kohandatav vastavalt vanusele.
Mäng võimaldab keskenduda konkreetsetele arengualadele, olgu selleks siis matemaatika, lugemine, kirjutamine, sotsiaalsed oskused või loovus ja ka kindlale vanusevahemikule. Tulemuste järel saab teadlikult valida just need harjutused ning mängud, mis sobivad konkreetse lapse praegustele vajadustele ja arengutasemele.
Töövihikud keele- ja arvutusoskuste arendamiseks
Lasteaed on kodu toetav keskkond ning koht, kus lapsed õpivad peamiselt ikka läbi mängu oskusi, mis on vajalikud nende tulevases elus. Selleks aga, et toetada hõlpsasti lapse keele- ja matemaatikaarengut juba enne kooli ka ise, on saadaval erinevad töövihikud, mis muudavad õppimise põnevaks ja kaasahaaravaks. Võimaldab individuaalselt veeta lapsega kvaliteetaega ning teha ülesandeid, mis toetavad lapse arengut.
Mõningad asjalikud töövihikud www.lapseheaks.ee tootevalikust, mis aitavad lapse teadmisi arendada ja kinnistada.
Mudilasvihikud – Töövihikute aluseks on võetud lapse arengu eeldatavad tulemused, mis annavad võimaluse lahendada eakohaseid ülesandeid lapsest lähtuvalt. Vihikutes käsitletavad teemad aitavad mõista terviklikult ümbritsevat maailma. Suur rõhk on loogilisel mõtlemisel, toetades teemakohaseid vestlusi õpihimulise abilisega ülesannete lahendamisel. Proovile saab pandud ka käeline osavus.
Töövihikute sari “Valmistume kooliks” – Vihiku koostamisel on arvestatud õppe- ja kasvatustegevuse eesmärkidest lähtuvaid nõudeid ja ainetevahelisi seoseid. See toetab lapse loomulikku huvi hankida teadmisi ja saada kogemusi ümbritseva elu, looduse ja ühiskonnanähtuste kohta ning on abiks ümbritseva maailma mõistmisel ja tervikliku maailmapildi kujunemisel.
Korduvkasutatavad töövihikud koos kustutajaga markeriga – Korduvkasutatavad töövihikud on suurepärane valik peredele, kes soovivad pakkuda oma lastele lõbusat ja tõhusat õppimiskogemust ning samal ajal hoolida keskkonnast.
Need töövihikud on valmistatud tugevatest lehtedest, millel saab kirjutada kustutatava markeriga, võimaldades harjutusi korduvalt täita ja üle vaadata. Töövihik, mis kestab aastaid ning pakub väljakutseid alatiseks! Korduvkasutatava töövihikuga on võimalus mänguliselt arendada laste loogilist mõtlemist, käelist osavust, peenmotoorikat ning üldteadmisi. Täida, õpi mänguliselt ning kustuta ära – aina uuesti ja uuesti!
Töövihik “Enesekindlalt kooli” – Fookuses on eeskätt matemaatilist ja loogilist mõtlemist arendavad ülesanded. Õpitakse loendades arvutama ning kujundatakse arvu ja hulga (kogumi) seose taju, tegeldakse geomeetriliste kujunditega, võrreldakse. Peale koolimatemaatikas vajalike mõistete suurem, väiksem, võrdne omandamise aitavad võrdlusülesanded kujundada ruumisuhete ja proportsioonitaju.
Matemaatika töövihik “Õpeta lapsele arve 1-10” – Töövihik sisaldab tegevusi ja ülesandeid, mis aitavad lapsel omandada matemaatika baasteadmisi ja -oskusi: õppida tundma arve, loendama, rühmitama, võrdlema ja järjestama hulki ja arve.
Matemaatika töövihik “Õpeta laps 100 piires liitma ja lahutama” – Ülesannete ja tegevuste kõrval leiab ohtralt soovitusi ja nõuandeid lapsevanemale, kuidas sammhaaval kujundada ja süvendada lapse arusaamist arvutamisest.
Kindel rutiin loob lapsele turvatunde.
Minu üks salanipp on harjutada kodus kindlaid tegevusi, nagu hommikused ja õhtused rutiinid, mis on sarnased lasteaias toimuvatega. Vabadel päevadel võiks mängida mõnda mängu, mida laps on mänginud lasteaias või lugeda raamatuid, mis räägivad lasteaia päevast.
Kindlad ajad õue minekuks, söömiseks ning une tegemiseks, see loob lapsele turvatunde ja pakuvad äratundmisrõõmu.
Õppemängud on suurepärane viis lapse ettevalmistamiseks ja õpetamiseks läbi mängu, toetada aias õpitavat ning abistab selle kinnitamise teekonnal.
Õppemängud aitavad lapsel arendada tähelepanu ja keskendumisvõimet. Lisaks toetavad lapse kognitiivset arengut ja pakuvad lõbusat mängurõõmu, mõistmata, et toimub ka kärme õppimine.
Magnetklotsid – Eestlaste lemmikud magnetklotsid on innovatiivne ja arendav mänguvahend, mis pakub lastele võimalust avastada ehitamise, loovuse ja kujutlusvõime piiritut maailma. Need erksavärvilised ja kvaliteetsed magnetklotsid võimaldavad luua erinevaid 2D ja 3D kujundeid, aidates arendada lapse probleemilahendusoskusi, peenmotoorikat ja ruumilist mõtlemist. Sobides suurepäraselt nii koduseks kasutamiseks kui ka lasteaedadesse, pakuvad magnetklotsid lõputult mängurõõmu (loovad ehitised, masinad jms) ja õpikogemusi (värvused, loendamine, lõputult õppemängude loomise võimalusi) lastele igas vanuses. Magnetitega mängukomplekti toel saab laps uurida, avastada, õppida ning kinnistada.
Eesti-inglise sõnamäng magnettähestikuga – Magnettähestik aitab lastel mänguliselt tähti tundma ja lugema õppida. Karbis on nii palju tähti, et saab hoolega harjutada erinevate sõnade kirjutamist.
Interaktiivne pliiats mängulehtedega – Selle abil saab laps mänguliselt lahendada loogika- ja oskusülesandeid. Mängus on üle 24 erineva raskusastmega tegevuse ja rohkem kui 250 küsimust. See on põnev, aitab igas vanuses lastel treenida mälu ja keskendumisvõimet ning lisaks õpivad läbi mängu värvusi tundma, erinevusi leidma ning märkama detaile.
Tehke minek eriliseks oma valitud kaaslastega
Lapse enda valitud joogipudel, mugav seljakott ning helkurkleepsud aitavad tunda end lasteaias kodusemalt ja enesekindlamalt. Sellised olulised asjad nagu näiteks isiklik joogipudel, mis on eriti vahva välimusega või ägedad ja samas praktilised helkurkleepsud kiivril, kummikutel, rattal või tõuksil annavad lapsele kindlustunde ja toovad rõõmu igal päeval.
Seljakotis saab laps hoiustada kõiki enda vajalikke tarbeid ning võimaldab tal tunda end iseseisvamana. Lapsele sobivas suuruses joogipudel on lausa asendamatu abivahend, sest vee joomine on äärmiselt oluline ja selle abil saab laps ise hakkama! Helkurkleepsud näevad tõeliselt kihvtid välja, kuid samas on Eesti kliimas äärmiselt praktilised ja vajalikud! Kleebi kleepsud kummikutele (mugav ka õpetajate jaoks, sest teadagi kipub olema ühesuguseid jalatseid rühmas vähemalt viiel lapsel olema!), rattakiivrile, tõuksile ja igale poole mujalegi, et kindlasti laps nähtav oleks!
Mõned kasulikud esemed kaasa võtmiseks:
- Veepudelid – Kvaliteetsed, lekkekindlad ja keskkonnasõbralikud veepudelid ja termospudelid, mis on lausa asendamatu kaaslane nii õues kui ka rühmaruumis.
- Seljakotid – Lastele mõeldud ergonoomilised seljakotid, kuhu saab panna vahetusriided, taskurätikud, joogipudeli ja lemmikkaisuka.
Pakkuge emotsionaalset tuge
Lasteaiaga harjumine võib olla emotsionaalselt kurnav nii lapsele kui ka vanematele. Oluline on anda lapsele märku, et tema tunded on normaalsed ja kõik on hästi. Kasutades tehnikaid nagu sügava hingamise harjutused või rahustavad kaisukarud, võib aidata lapsel lõdvestuda ja end turvalisemalt tunda.
Rahustavad Moonie kaisukarud ja -tekid – Lapsel võiks olla mõni ese, tekike või kaisukas, mis loob turvatunde, lõhnab nagu kodu ja pakub talle siirast rõõmu! Just nagu parim sõber tagataskus, kes asub koos lapsega seiklema!
Realistlik raamat “Räägime tunnetest” – Oluline on rääkida juba varakult lapsega ausalt ning siiralt mitmekülgsetel teemadel, et laps õpiks oma tunnetest rääkima ja mõistaks paremini nii enda kui teiste käitumist erinevates olukordades. See on vajalik, et ta saaks elus hakkama ka negatiivsete emotsioonidega ning areneks lapse empaatiavõime, see nõuab harjutamist ja aega.
Omavaheline avatud suhtlus on edu võtmeks!
Olge valmis suhtlema lasteaia õpetajatega, et mõista paremini, kuidas teie lapsel kohanemine edeneb. Küsige tagasisidet ja vajadusel paluge selgitusi ning soovitusi, kuidas kodus last paremini toetada.
Oluline on kaasata laps vestlustesse ja aruteludesse, et ta tunneks end kaasatuna ja mõistaks, et tema arvamus loeb. Arutlege, milliseid hetki laps nautis, mis jäi segaseks või tekitas temas kurbust, hirmu. Olge valmis suurteks emotsioonideks, mis peavad vallanduma ja leidke aega sel perioodil ühistegevusteks ning olenguteks, mis just Teile perena rõõmu valmistavad!
Iga päev ei pea kõik üdini positiivne olema, võtke ja andke lapsele ning ka iseendale aega kohaneda selle uue ja kohati ka hirmutava teekonnaga! Kohanemisprotsess võib olla keeruline, kuid iga laps kohaneb omas tempos. Oluline on olla toeks, olla kannatlik ja pakkuda lapsele igakülgset tuge. Kui laps tunneb end turvaliselt ja armastatuna, on tal ka kergem avastada ja õppida uusi asju.
Lapse kohanemine lasteaiaga võtab tihti aega ja vajab kannatlikkust, kuid hoolikalt valmistudes ja last igal sammul toetades saate luua positiivse ja meeldiva alguse sellele uuele peatükile tema elus.
Saada see artikkel edasi ka teistele lastevanematele, lisaks enda lapse lasteaeda ning õpetajale, et iga lapse tee kulgeks rahumeelselt ning täis toredaid mälestusi!
Artiklis mainitud lastele sobivas suuruses seljakotid, vee- ja termospudelid, raamatud, kaisukad, arengumäng ja kõik muu ikka www.lapseheaks.ee 👇
💫 Hoolikalt valitud raamatud leiad siit.
💫 Kvaliteetsed ja lapsele sobivas suuruses seljakotid leiad siit.
💫 Praktilised vee- ja termospudelid leiad siit.
💫 Eesti kliimas asendamatud helkurkleepsud ja kodarahelkurid leiad siit.