0

Eestis tasuta pakiautomaati saatmine alates 49€ tellimustele!

Potitreening kui loomulik arenguteekond

Eemaldatava sisuga Quax pissipott: Mugav ja ergonoomiline valik potitreeningu alustamiseks

Minu kolme täiesti erineva lapse ja lasteaiaõpetaja kogemusest saadud nipid, mis muudavad potitreeningu lihtsamaks. Loomulikult mõistan tervisest ja muudest teguritest tulenevaid eripärasid, kuid loodan, et need soovitused on teile abiks.

Meie noorem poeg hakkas potil käima juba 8-kuuselt, alguses ainult suuremate hädade korral. Olles 1 aasta ja 3 kuud vana, tegi ta kõik oma vajadused potil ning 1 aasta ja 7 kuu vanuselt jätsime öise mähkme ära, kuigi ta oli juba varem ka ööunest kuivalt ärganud. Loomulikult juhtus aeg-ajalt õnnetusi, kuid see on loomulik osa protsessist ja võib kesta pikemat aega. Oluline on mõista, et potitreening on teekond!

Vanema pojaga jäi treening samasse vanusesse, kuid erinevuseks oli tugev tagasilöök ja potistreik. Jätsime ta tükiks ajaks rahule ja lasime tal veidi kohaneda, mis aitas olukorra paari kuu jooksul lahendada, sest tal tekkis taas huvi ning soov hakata potil käima.

Lasteaias nägin tihti, kuidas 2-aastaseid toodi rühma ilma igasuguse varasema potikogemuseta. Meeskonnana kasutasime samu nippe ning kõik lapsed said hea koostöö korral kiiresti mähkmevabaks.

✅️ Riidest mähkmed
Meie lastel pole olnud kogemust tavaliste mähkmetega, sest nad on kõige algusest peale kasutanud riidest mähkmeid. Niiskem kangas naha vastas aitab lapsel paremini märga tunnet eristada, mis võib omakorda potitreeningut lihtsustada.

✅️ Igal mähkmevahetusel potile
Hea viis potitreeningu toetamiseks on panna laps igal mähkmevahetusel hetkeks potile istuma. See aitab tal luua seoseid ja harjuda potil käimisega kui loomuliku osaga päevast. Kui potil midagi ei juhtu, pole sellest midagi – oluline on harjumus ja rutiini kujundamine. Laps hakkab varsti seostama tunnet oma kehas potile istumisega, mis teeb ülemineku lihtsamaks ja loomulikumaks.

✅️ Kella jälgimine
Alguses on kasulik suunata laps iga 20 minuti järel potile. Taimer aitab meeles pidada ja esimesed päevad on hea veeta kodus, et jälgida lapse rütmi ja kehakeelt.

✅️ Eeskuju
Lapsed peavad nägema, mida ja kuidas tualetis tehakse. Ka äparduste koristamine on õppimise osa – see aitab kaasa iseseisvusele. Hea nipp on varuda lapsele sobivas suuruses pesukinnas ja niisked salvrätikud, mis muudab koristamise lihtsamaks ja vähendab ebamugavustunnet. Poiste puhul aitab õues pissimine sooja ilmaga kaasa – see on neile põnev ja loomulik!

✅️ Pott nähtavale
Juba varakult tuleks pott panna lapsele nähtavale kohale, kuhu ta saab alati iseseisvalt ligi. Laps võib seda alguses uudistada ja katsetada. Oluline on, et pissipott oleks ergonoomiline ja mugav, et see ei tekitaks ebamugavust ega hirmu. Eemaldatav sisu muudab puhastamise lihtsamaks ja huvitavamaks ka lapse jaoks. Meie pere ja paljude teiste lemmik on Quax ergonoomiline ja eemaldatava sisepotiga pissipott, mis täidab kõik kriteeriumid kiireks ja mugavaks potitreeninguks.

✅️ Ajaviide
Potil istumine on lapse jaoks suur töö, seetõttu tasub pakkuda midagi huvitavat. Elulised raamatud, lõbusad lood potil käimisest või rollimängud (inim- ja loomafiguuridega) võivad aidata protsessi meeldivamaks muuta. Hea nipp on leppida kokku, et mõni lemmikasi on kasutamiseks ainult potil – see lisab motivatsiooni.

✅️ Paljalt olek
Kui laps on paljalt, tunneb ta kohe märga tunnet ja võib kiiremini reageerida. Samuti on vanemal lihtsam lapse kehakeelt jälgida. Lisaks on mõistlik valida riided, mida laps saab kergesti ise ära võtta ning see arendab ka iseseisvust ja eneseteenindusoskusi.

✅️ Eduelamus
Rõõmusta ja kiida last iga edusammu puhul! Kui juhtub õnnetus, väldi pahandamist või karistamist. Laps peab tundma end turvaliselt ja toetatuna.

✅️ Kätepesu
Potitreeningu oluline osa on ka hügieeni harjutamine. Pärast potil käimist peaks laps harjuma käsi pesema sooja vee ja seebiga. Kui vett pole kohe käepärast, võib kasutada desinfitseerivat spreid, mis tagab kiire ja tõhusa kätepuhastuse. See aitab kujundada häid hügieeniharjumusi juba varases eas.

✅️ Tagasilöök ja potistreik
Tagasilööke tuleb ette tihti, seega on oluline valmis ka selleks olla. Lapse eneseregulatsioon ja keha tunnetamine võtab aega ning võib olla kohati segadust tekitav või isegi hirmutav. Oluline on säilitada rahu ja pakkuda lapsele kindlustunnet.

💫 Kui leidsid artikli kasuliku, jaga seda ka teistele, kes võiksid sellest abi saada!
🌟 Rohkem praktilisi lapsekasvatuse nippe ja igapäevaseid nõuandeid leiad meie Instagrami kontolt @lapseheaks.

Follow:
0
Jaga:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Jälgi meid Instagramis

5   125
6   136
2   53
8   139
SAA ESIMENE OST 10% SOODSAMALT!
Ole esimene, kes saab infot uute toodete, eripakkumiste ja allahindluste kohta.